реставраційна майстерня


Другим, пріоритетним напрямком роботи музею поряд із завданням віднови Палацу є збереження та реставрація унікальних пам'яток сакрального мистецтва, які у великих кількостях надходять до музейної збірки із регулярних пошукових експедицій. Ці поїздки здійснюються працівниками музею (а найчастіше - самою завідуючою музеєм Шовковою О.Я.) і охоплюють не лише територію Львівщини, а й включають в себе й сусідні регіони: Волинь, Рівненщину, Тернопільщину.

Св.Великомучениця Варвара

XVIII ст. полотно, темпера
Чф ЛМІР 3692, Ж-406

стан ікони до реставрації в процесі реставрації:
усунуті деформації, зрубльовані крайки, підведений левкас
ікона після реставрації


Св.Миколай
XIХ ст. дерево, левкас, олія
Чф ЛМІР 2928, Ж-261стан ікони до реставрації

в процесі реставрації:
укріплений фарбовий шар та грунт, підведений левкас, зроблені зондажі розчистки

ікона після реставрації


Надання першочергової допомоги та проведення подальшої фахової реставрації творів мистецтва, які поступають із вищезгадуваних поїздок, забезпечують працівники реставраційної майстерні - Герман Руслана, Труляєва Олена, Беляк Ірина та завідуюча майстернею Ясинецька Оксана.

Свою історію майстерня веде із весни 1992 року. Позаду у нас - процес становлення та професійного росту, вироблення свого стилю, почерку та репутації. Незважаючи на порівняно юний вік нашої майстерні, ми вже маємо п'ять других кваліфікаційних категорій по темперному та олійному малярстві та одну першу по темперному. І це лише початок, тому, що ніхто із реставраторів не прагне спокою і не збирається спинятися на досягнутому. Нас чекають попереду нові відкриття, нові шедеври і нові висоти…

Сприятиме цьому і професійне стажування в Чикаго (США) в рамках проекту "Гармонія" програми "Громадські зв'язки", що фінансується Державним департаментом США та контролюється Відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні, здійснене з 19 жовтня по 6 листопада 2001 року. Саме цей візит і поклав початок дружбі майстерні та української діаспори Чікаго. Членкині благодійної скарбнички "Сумління" (голова - п.Віра Трощук), що існує при церкві Святих рівноапостольних князів Володимира та Ольги регулярно передають вкрай необхідні і дуже ефективні матеріали для реставрації, значною є і матеріальна допомога. За це ми висловлюємо їм свою щиру вдячність.

збільшити


збільшити


збільшити

збільшити

Наші реставратори у 1999 році були запрошені для роботи у Крехівський монастир оо.Василіян, де започаткували роботу реставраційної майстерні, обладнали її та брали активну участь у експедиційних поїздках з метою поповнення монастирської збірки, а також розпочали роботу із систематизації та інвентаризації згадуваної збірки. Практичні навики роботи в Крехівському монастирі та стажування в реставраційній майстерні Червоноградського музею історії релігії стали поштовхом до подальшого здобуття професійної освіти одним із монахів, з яким підтримуються зв'язки і в даний час, надається методична та консультативна допомога, постійно відбувається обмін досвідом. Не перериваються контакти із василіянськими монастирями в Червонограді, Жовкві, Крехові, Підгірцях та Згромадженнями сс.Служебниць Непорочної Діви Марії в Червонограді, Львові.

Р
івень нашої роботи був гідно оцінений і у Польщі, куди ми були запрошені для реставрації фігур з каплички у Санктуарії Матері Божої у Вамбєржицах та головного вівтаря і фігур у костьолі св. Апостола Варфоломея в Кудові Здруй Чермній. Деякі моменти цієї роботи ми пропонуємо Вашій увазі.

Алегоричні статуї "Синагоги" та "Костьолу"
до та після реставрації


Фрагмент фігури "Ісус Палаюче Серце"
до та після реставрації
вигляд спереду та ззаду
Серед відреставрованих нами унікальних пам'яток особливо хочеться відзначити чудотворні ікони Матері Божої Кристинопільської, Крехівської, Тартаківської, Городиловицької. Налагоджені партнерські стосунки із церковнослужителями усіх конфесій та співпраця із церковними громадами стали передумовою того, що повернуті реставраторами до життя давні святині прикрашають сьогодні не один храм Сокальського, Жовківського, Радехівського, Старосамбірського, Яворівського та Бродівського районів Львівщини, Радивилівського та Демидівського районів Рівненської області, Іваничівського та Горохівського районів Волині. Ця співпраця продовжується нині і надалі триватиме .

О
собливо ми пишаємося тим, що серед наших замовників - Владика Натан Оганесян, особистий представник верховного Патріарха, Католікоса Вірмено-Григоріанської Церкви у Великобританії, для якого ми відреставрували подаровану йому плащаницю.
Вона, не зважаючи на свій порівняно невеликий розмір (38,0 х 69,0 см), справляє враження урочистої монументальності. У цьому Ви можете переконатися самі, як і скласти уявлення про здійснені реставраційні заходи на запропонованій фотофіксації загального вигляду та макрофото фрагменту з ликом Богородиці.

Цікаво, що після повернення твору власникові - Владиці Натану Оганесяну, історія плащаниці мала своє несподіване продовження…


загальний вигляд плащаниці до реставраціїцентральна частина плащаниці після реставрації

до реставрації
в процесі реставрації
з підведеним грунтом
після реставрації

У травні 2003 року у Львові відбулася урочиста церемонія повернення Вірменського собору вірменській громаді Львова, на яку прибув Верховний Патріарх, Католікос всіх вірмен Гарегін ІІ. Тоді ж Владика Натан, будучи враженим красою плащаниці, відмовився залишити її у себе і подарував плащаницю Верховному Патріарху Гарегіну ІІ.Останній в свою чергу заявив, що це дуже коштовний дар і він не може належати комусь одному, а тому Владика Гарегін ІІ оголосив про те, що віднині і назавжди ця унікальна пам'ятка займатиме своє достойне місце у музеї Ечміадзіну.

Колектив майстерні безперервно вдосконалює свій професійний рівень: ми беремо активну участь у міжнародних науково-практичних конференціях із питань реставрації, виступаємо із доповідями, розширюємо теоретичну базу та набуваємо нових практичних навиків під час регулярних стажувань у провідних фахівців Національного науково-дослідного реставраційного центру в Києві, спілкуємось та обмінюємося досвідом з колегами. Ми відкриті, динамічні, готові до будь-яких форм співпраці з усіма зацікавленими сторонами і готові розглянути усі пропозиції.

e-mail реставраційної майстерні - osanna_rest@bigmir.net

© kosmata | всі права застережено | аll rights reserved